Çipura (sparus aurata)

 

Sparidae familyasından olan çipura, antik çağdan beri sevilerek tüketilen bir Akdeniz balığıdır. Kuvvetli çenesiyle küçük deniz kabuklarını ve diğer deniz hayvanlarını kolayca yiyen etçil bir balıktır. Eti beyaz az kılçıklı ve çok lezzetlidir.

 

 Izgara, tava, iri boyları pilaki olarak tüketilir.

 

Balık Hakkında

Hakkımızda

Raporlar

Sorun Cevaplayalım

Levrek (dicentrarchus labrax)

 

Moronidae familyasından olan levrek, derisi iri pullarla kaplı, sırtı kurşuni, karın kısmı gümüşi renkte, sığ sularda yaşayan eti çok lezzetli bir balık türüdür.

 

 Izgara, buğulama, tuzda levrek şeklinde yaygın tüketilen bir balıktır.

Granyoz (argyrosomus regius)

 

Granyöz-Sarıağız vücudu uzun ve pullarla kaplıdır. Vücudunun üst tarafı koyu renkte, yanlar parlak ve hareli (altını andıran pırıltılar var) karın ise gümüşi renktedir. Derin sularda yaşar. Ağız büyük olup, içi sarıdır.

 

 Izgarası, pilakisi, çorbası çok lezzetlidir

Mercan (sparus pagrus)

 

Sparidae familyasından bir balık türüdür. Vücut yapısı oval, vücut pullarla kaplı, mercan renginin özelliklerini taşıyan çok güzel ve şekilli bir balıktır.

 

 Izgara ve tava, pilaki, kakavya yapılarak tüketilir.

Sinarit (dentex dentex)

 

Sparidae familyasından bir balık türüdür. Başı vücuduna oranla iridir. Vücudu kalın iri pullarla kaplıdır. Çok güzel ve dikkat çekici rengi vardır. Denizlerin en cesur ve saldırgan balıklarındandır.

 

Izgara, (şiş, fileto), buğulama, pilaki olarak tüketilen eti çok lezzetli bir balıktır.

Trança (pagrus ehrenbergi)

 

Mercan ailesinden Fangri ile aynı türdendir. Egenin en meşhur balığıdır. Derin sularda yaşar. Eti beyaz ve çok lezzetlidir. Belli bir yaşına kadar üst yüzgeçleri uzundur, antenli mercan diye de bilinir. Büyüyünce yüzgeci normalleşir, fakat kafası küt hale gelerek belirgin bir özellik alır.

 

Şiş, ızgara, pilaki buğulama olarak tüketilir.

Mavi Yüzgeçli Orkinos (thunnus thynnus)

 

Orkinos türleri içinde en nadide olan cinstir. Akdeniz havzası yaşam alanları arasındadır. Eti çok lezzetli ve besin değeri yüksektir.

 

Genellikle sushi ve sashimi yapımında kullanılır.

Alabalık

 

Gökkuşağı Alabalığı (Oncorhynchus mykiss), Salmonidae familyasına aittir.Gerçek vatanı ABD kıtasıdır. 1880 li yıllarda Kuzey Amerika'dan Avrupa'ya getirilmiştir. Taze, ve füme olarak tüketilir.

İZMİR SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRCİLERİ VE ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ

 KARACAOĞLAN MAHALLESİ, 6166 SOKAK NO:30 KAT:2 DAİRE:202 IŞIKKENT –İZMİR

TEL.: 232- 472 25 20 / FAKS: 232- 472 25 19 / E-MAİL:  info@isub.org.tr